30. výročí obřanské zahradní železnice 1988 - 2018

Na hradě zas číše zvoní,
státní kasa slzy roní.
Dědku, proč máš nahnáno,
vždyť jsi dostal přidáno.

Tvůrce-důchodce zahradní železnice by také rád slavil, ale bez dotací EU a jenom za svůj důchod?

Jára Cimrman by asi poradil: Jako u „Hospody na mýtince“, kam mu chodí lidé, radí udělat oslavu bez lidí.

Mluvčí (manželka) navrhuje, aby tvůrce-důchodce místo oslav sestrojil nějaký upomínkový doplněk k železnici. Stejně prý nic nedělá a jenom spí.

Tvůrce-důchodce tedy vytvořil model přechodové lávky přes koleje označené výroční třicítkou. Musí se stisknout tlačítko a světe div se: Po lávce chodí postavy, jako ti pražští svatí na orloji stále dokola a jako důchodci v supermarketu, když jsou slevové akce. Spolehlivost fungování zatím není ověřena z časových důvodů tvůrce, což jsou pohodlnost, výmluvy, předstírané choroby atd.

Dle ukázek ze zahraničí parkové a zahradní železnice ovládli obdivuhodně činorodí dědové. Vzniká nová třída v montérkách obracejících pozornost opět k parním strojům, tzv. Otočený pokrok. Ale líbí se nám to, je to antidepresivní a dědové i pozorovatelé jsou na čerstvém vzduchu. Už dříve jeden tatínek přiznal, že při zhlédnutí železnice ho přestala bolet hlava.

Nápad vytvořit lávku pro pěší není původní. U tvůrce-důchodce byla snaha zapojit i děti, aby něco dělaly, nekoukaly a jenom se nevozily. Byla myšlenka vytvořit model nakládacího zařízení dle historického obrázku z časopisu, kde by děti otáčením kličky nakládaly kamínky do vagonů. I materiál byl připraven. Tvůrce-důchodce není příliš odvážný a byl ovlivněn myšlenkou, že bezpečnější je stisknout tlačítko „enter“ na počítači, než otočit kličkou a zlomit si přitom ukazováček. Tvůrce-důchodce se tím rafinovaně vyhnul velkým nepříjemnostem.

Lepší je potěšit se vzpomínkou z minulé sezóny, kdy maminky osadily svými dětmi vagony na odstavné koleji bez připojené lokomotivy. Když neodjely, nastalo divení a pak neřízený smích.

Mluvčí (manželka) je ochotna povolit další oslavy, pokud tvůrce-důchodce nebude odmítat a urážet novináře a ČT.

Tvůrce-důchodce už musí jít zahladit důlek po třicetiletém vysedávání ve svém čapím hnízdě u ovládacího pultu. Ani prezidentský kult neohrozí jeho ovládací pult, pokud se bude řídit SPD (snahou pracovat dobrovolně).



Historie

Stavba po etapách, začátek před rokem 1990. Snaha o napodobení železničního systému 30 až 50 let 20. století

Účelem byla nejen modelářská práce a únik z umývání nádobí, ale i možnost vození dětí. Z tohoto důvodu bylo nutné ustoupit od přesnějšího dodržení měřítka

Souprava uveze 6 dětí do věku 10 let nebo 1 manželku neznámého věku.

Plánek zahradní železnice

Od likvidace odpadu po železnici

Zbytek plechu z opravy střechy, vyřazená vyrovnávací nádrž na etážové topení, dřevěné odřezky ... Co s tím? Uděláme model lokomotivy prohlásil někdo a konstruktérská práce začala - bez plánů, bez výkresů, ale s využitím vzorečku Ohmova zákona a vzorce pro el. výkon. Při dodržení zásady - pokud možno nic nekupovat - zmizelo z rodinného domu odpadní dřevo na pražce, zbytkový železný a hliníkový materiál aj. Co ale koleje? Nakoupit jeklové profily? Investovat do nejistého výmyslu železnice? To už bylo po nadšení a s těžkou hlavou se šlo nakupovat do železářství. Výsledkem je rozzářený úsměv kolemjdoucích dětí, turistů, modelářů, železničářů, médií ...